Aktuality

Nová kapitola Ducati: červená z Borgo Panigale vstupuje do sveta motokrosu

24.10.2023

Ducati už dva roky pracuje na prototype, ktorý bude debutovať budúcu sezónu v talianskom motokrosovom šampionáte, s cieľom overiť technické riešenia motocykla na trati.


Táto stratégia výrobcu z Bologne potvrdzuje prístup, ktorý odlišuje Ducati pri vývoji jej najšportovejších a najvýkonnejších modelov, t. j. nový model najprv absolvuje "krst ohňom" ktorý v sérii pretekov overí jeho technické riešenia, takýto model v sériovej výrobe je následne schopný výnimočného výkonu.

Ide o viacročný projekt, v rámci ktorého vznikne kompletný rad off-roadových motorov a motocyklov. Modely sa postupne stanú súčasťou rodiny off-roadových motocyklov značky Ducati, počnúc motokrosom.

Ducati v súvislosti s novým projektom podpísala zmluvu s deväťnásobným majstrom sveta v motokrose Antoniom Cairolim, vysokovýkonným testovacím jazdcom, ktorý vďaka svojmu talentu, rýchlosti a skúsenostiam bude dôležitým prínosom pre ďalší vývoj novej rady modelov Ducati motocyklov.

Claudio Domenicali, generálny riaditeľ Ducati Motor Holding, povedal:S hrdosťou oznamujem vstup Ducati do motokrosu. Úplne nový svet pre Ducati, do ktorého chceme vniesť náš talent v navrhovaní ľahkých motocyklov, s vynikajúcimi komponentami a vysokým výkonom, a ktorý – predovšetkým – dokáže nadchnúť stále viac a viac motorkárov. Rovnako veríme, že trať je tým najlepším laboratóriom na vývoj a testovanie motoriek, ktoré budú následne dostupné zákazníkom a nadšencom. To je dôvod, prečo sme sa rozhodli spolupracovať s nesporným šampiónom, akým je Tony Cairoli, ktorý spolu s vášňou a obetavosťou mnohých z nás tu v Borgo Panigale prispeje k tomu, že Ducati bude schopná svojim vášnivým zákazníkom aj v teréne ponúkať veľmi výkonné produkty, tak ako sme to dokázali na asfalte. Projekt je možný vďaka vynikajúcim výsledkom spoločnosti v posledných rokoch a potvrdzuje našu túžbu rozšíriť našu prítomnosť do nových svetov, hovoriť s novými motorkármi, a tak rozšíriť komunitu Ducati."

Antonio Cairoli dodal:Som nesmierne šťastný, že som sa stal súčasťou vesmíru Ducati, ktorý bol vždy symbolom talianskeho ducha na celom svete, a že môžem začať toto vzrušujúce nové dobrodružstvo v celotalianskom projekte. To, že som mohol prispieť k vývoju motokrosovej motorky z Borgo Panigale, je pre mňa splneným snom a zdrojom veľkej hrdosti.“

Ducati tiež podpísala viacročnú zmluvu s Maddii Racing, jedným z najskúsenejších tímov v motokrosovom paddocku, ktorý bude referenčnou štruktúrou pre pretekárske aktivity MX a zúčastní sa talianskeho motokrosového šampionátu pre rok 2024 s Alessandrom Lupinom, osem-násobným talianskym šampiónom a víťazom MXoN z roku 2021, ktorý tiež bude pretekárskym a testovacím jazdcom Ducati.

Ťažiskom off-roadového projektu Ducati je kombinácia ľahkosti potlačená do extrému, špičkových komponentov a motorov charakterizovaných veľmi širokou krivkou dodávky výkonu. Ten je získaný vďaka použitiu systému Desmodromic, ktorý sa používa na všetkých športových motocykloch spoločnosti počnúc v MotoGP. Ducati je v skutočnosti jedinou spoločnosťou na svete, ktorá na svojich najvýkonnejších sériových motocykloch používa rovnaký systém spätného ventilu ako na pretekárskych prototypoch.

Vstup do špeciálneho off-roadového sektora predstavuje pre Ducati veľmi dôležitú a náročnú strategickú voľbu, ktorú umožnili vynikajúce výsledky dosiahnuté v posledných rokoch. Rozhodnutie potvrdzuje túžbu rozšíriť prítomnosť značky v doteraz neprebádanom teréne. Noví mladí motorkári budú môcť vďaka tejto rade motocyklov Ducati skôr vstúpiť do veľkej komunity Ducatisti.

Výkon je spolu so štýlom a sofistikovanosťou jednou z troch základných hodnôt značky. V Borgo Panigale je veľa milovníkov off-roadu a už sa nevieme dočkať, kedy uvidíme Desmo v celom jeho potenciáli pri práci mimo asfaltu!